Kominictví Habr

Stavba, frézování a vložkování komínů

Specializujeme se na stavby a rekonstrukce komínů rodinných domů i komerčních nemovitostí.

Realizace komínů pro rodinné domy i komerční nemovitosti

Provádíme široký okruh činností, které zahrnují výstavbu nových komínů, drobné opravy komínů a frézování i vložkování komínů. Veškeré kominické práce realizujeme pro rodinné a bytové domy i pro komerční a průmyslové objekty. Součástí našich služeb jsou také specializované opravy továrních komínů.

Stavba komínů

Frézování komínů

Vložkování komínů

Rekonstrukce komínů

Stavba komínů

Realizujeme výstavbu nových komínů BLK a CIKO. Předností komínů BLK je nízká hmotnost, široký rozsah průměrů a až 80 let dlouhá životnost proti vyhoření. Naproti tomu komíny CIKO vynikají vysokou bezpečností v průchodech požárních úseků a možností přisávání spalovacího vzduchu. Odolnost komínů CIKO proti vyhoření se pohybuje okolo 30 let.
Dále stavíme kovové i keramické třísložkové komínové systémy, cihlové komíny[S1] a nerezové fasádní komínové systémy DINAK, EKA, IZOFEST. Po výstavbě provedeme také revizi komínu.

Kominické práce | Kominictví Habr | Náchod

Frézování komínů

Frézování komínů se využívá k zvětšení vnitřního průměru komínového průduchu, který zlepšuje fyzikální vlastnosti komínu. Frézování provádíme od spodu nahoru, přičemž průběžně odsáváme jemný prach a odebíráme hrubou suť. Po frézování komínu musí být komínový průduch vždy vybaven komínovou vložkou.
Čištění spalinových cest | Kominictví Habr | Náchod

Vložkování komínů

Vložkování komínů představuje instalaci komínové vložky, která zamezuje pronikání spalin do interiéru nemovitosti a zároveň chrání komínové zdivo před dehtem a nasákavosti kondenzátu. Funkcí komínové vložky je také optimalizace komínového tahu. Výběr komínové vložky závisí na druhu paliva, způsobu spalování a profilu spalinové cesty.

Rekonstrukce komínů

Opravy komínů provádíme jak v nadstřešní i v podstřešní části. Rekonstrukce komínů zahrnují opravy opadané omítky, natažení nové omítky, spárování komínového zdiva či oplechování nadstřešní části komína. Součástí našich služeb jsou opravy komínových desek i kontroly technického stavu kotlů.

Jak to u nás chodí?

Napište nám
nebo zavolejte

Pošlete nám e-mail nebo zavolejte a sdělte nám svou poptávku.

Cenová
nabídka

Přijedeme za vámi a sdělíme vám cenovou nabídku.

Sjednání termínu

Společně domluvíme termín realizace zakázky.

Realizace zakázky

Ve stanoveném termínu provedeme kominické práce.

Získejte ceník kominických prací

Zajímá vás cena realizace komínových systémů, rekonstrukce komínů nebo frézování a vložkování komínových průduchů? Zavolejte nám. Vše vám podrobně vysvětlíme, domluvíme se na obhlídce, představíme vhodná řešení a sdělíme vám cenu zhotovení. Veškeré kominické práce provádíme v okrese Náchod a v širokém okolí.

Vy se ptáte, my odpovídáme

Ano. Kdekoliv se používá topidlo na pevná, plynná nebo kapalná paliva, a to jakkoliv dlouho v roce, je nutné čistění a kontrola. Komíny od topidel na pevná paliva můžete čistit i sami, jednou za rok je však musí zkontrolovat odborník. U spotřebičů provozovaných mimosezóně a u spotřebičů na plynná paliva kondenzačních kotlů je kontrola spalinové cesty povinná 1x za dva roky.

Ano, i těch se povinnost týká. Čištění komínů od plynu se dosud považovalo jen za formalitu, protože se předpokládalo, že z plynu nevznikají usazeniny. Po letech používání hliníkových vložek se však ukázalo, že korodují a odpadávající části společně s prachem a dalšími usazeninami ucpávají části komína. Plyn se pak špatně spaluje, takže hrozí velké riziko otravy oxidem uhelnatým. Nejvíce postižené jsou plynové karmy v bytech.

Existují dvě varianty plynových topidel, kterých se čištění a kontroly komínů netýkají. Jsou to plynová kamna, takzvané vafky, a turbokotle odvětrávané fasádou. V těchto případech se nepoužívá komín, takže není co kontrolovat. Turbokotle jsou velmi bezpečné, protože vzduch na spalování nasávají zvenčí, nikoliv z interiéru. Nehrozí tedy otravy. „Ovšem turbokotle s vývodem nad střechu budovy odvádějí spaliny do komínů nebo svislých kouřovodů s funkcí komína, není to žádné odvětrání,“ vysvětluje František Jiřík, viceprezident Společenstva kominíků ČR. Pokud tedy spaliny odcházejí nahoru a ne přímo fasádou, je zde vždy komín, který se musí čistit a kontrolovat.

Pokud si co nejdříve pozvete kominíka, aby to napravil, žádný postih nehrozí. Pokuty v maximální výši 25 tisíc korun dávají hasiči výjimečně, když dům vyhoří kvůli problému s komínem a ukáže se, že majitelé o čištění a kontroly nedbali.

Kontrola je povinná jednou za rok a neřídí se kalendářním rokem. Když u vás byl kominík vloni v říjnu, kontrolu musíte zajistit nejpozději do října letošního roku. Podívejte se na jednoduchou tabulku s lhůty čištění a kontrol spalinové cesty.

Ano, jsou to dvě různé věci. Kontrola je nová povinnost od letoška, musí se dělat pravidelně jednou za rok, u bytových domů vytápěných dřevem či uhlím dvakrát ročně. Dělá ji kominík se živnostenským listem. Kontroluje, zda je komín správně vyčištěný a nejsou v něm závady, které by mohly způsobit požár. Výsledkem je kontrolní zpráva. Revize se dělaly i dříve, a to po postavení nového komína, jeho rekonstrukci, připojení nového kotle či po změně paliva. Je náročnější a také dražší, dělá ji revizní technik, což je nejvyšší možná kvalifikace kominíka. Na konci vyplní revizní zprávu. Nenechte se zmást tím, že kominíci mají název revize zažitý, takže ho často používají, i když mluví o kontrole.

Podrobný seznam najdete na stránce www.idnes.cz/kominici. Seznam cech mistrů a revizních techniků je na webu Společenstva kominíků ČR www.skcr.cz. Kontakty na členy Zemského společenstva mistrů kominických jsou k dispozici na webových stránkách www.zsmkcr.cz. Podle regionů se dá vyhledávat také v seznamech firem, jako jsou Topkontakt.cz, Firmy. cz, Najisto.cz nebo Zlatestranky.cz, případně na mapových serverech mapy.idnes.cz, maps.google. cz, mapy.cz či amapy.cz.

Zákonem o hasičském záchranném sboru 320/2015sb přílohou k vyhlášce 34/2016 Sb.

Požáry sazí jsou velmi časté, a když lidé včas zavolají hasiče, většinou se oheň podaří uhasit beze škod. „Takový komín se pak může dál používat. Měl by se však zkontrolovat kvůli skrytým vadám,“ upozorňuje Radek Kislinger, vrchní komisař – vyšetřovatel požárů na generálním ředitelství hasičů. Rozhodně však nedoporučuje saze uměle vypalovat. Hrozí, že se oheň rozšíří do domu nebo se poškodí komín. Kontrolu by měl udělat kominík.